Twój mózg w działaniu

Twój mózg w działaniu – dlaczego warto?

Czytając książki w temacie produktywności często robię notatki – wypisuję niektóre fragmenty, zapisuję najważniejsze myśli i komentarze. Czytając książkę „Twój mózg w działaniu” zrobiłem 24 strony A4 notatek! Jest tylko jedna książka, która osiągnęła wyższy wynik.

Autor w niezwykły sposób połączył najnowsze wyniki badań nad ludzkim mózgiem, z ciekawym, dobrze przyswajalnym stylem. W trakcie czytania aż rwałem się, żeby wprowadzić w życie przedstawiane techniki.

„Pomagam przedsiębiorstwom I organizacjom, takim jak Accenture, EDS, Ericsson i NASA, podnosić wydajność pracy personelu. Pracując ponad dziesięć lat jako konsultant, uświadomiłem sobie – trochę przez przypadek – że jeśli pracownicy uczą się tego, jak działa mózg, ma to decydujący wpływ na jakość ich pracy, a często także na życie osobiste.” (str. 8)

Książka pełna badań

Dla niektórych bardzo ważne będzie to, że książka ta nie jest po prostu kolejną, pełną bełkotu pozycją motywacyjną. Na końcu książki, do każdego rozdziału podana jest lista publikacji naukowych i badań, na których opierał się autor. Ciągnie się ona w mojej edycji książki na stronach od 307 do 341, a więc przez 34 strony, czyli 10% objętości!

„Kora przedczołowa zużywa paliwo metaboliczne – glukozę i tlen – znacznie szybciej, niż to sobie uzmysławiamy. „Posiadamy ograniczony zapas energii umożliwiający taką aktywność, jak podejmowanie decyzji i kontrola impulsów – wyjaśnia profesor Roy Baumeister z Florida University – i kiedy go zużyjemy, nie mamy już wystarczającej energii na kolejną aktywność”. Gdy podejmiemy jedną trudną decyzję, podjęcie następnej staje się trudniejsze. Można temu zaradzić, pijąc napój z glukozą. Baumeister przetestował tę hipotezę, podając badanym lemoniadę posłodzoną glukozą, a grupie kontrolnej substytutem cukru, i potwierdził wpływ glukozy na poprawę  efektywności działania badanych.” (str. 22)

Twój mózg w działaniu - okładka
Tak wygląda okładka książki „Twój mózg w działaniu”

Sytuacje życiowe

To, co bardzo podoba mi się w tej książce to jej praktyczność oraz odniesienie do realnych sytuacji życiowych, które bardzo łatwo zastosować w swoim życiu i decyzjach podejmowanych w ciągu dnia.

Na początku każdego z 14 rozdziałów, prezentowana jest scena z  życia jednego z bohaterów – Emily i Paula – która obrazuje typowe działanie w sytuacji stresowej, podczas emocjonalnej rozmowy, nieudanej próby koncentracji, czy tłumienia emocji oraz tego konsekwencje. Dalej autor rozkłada na czynniki pierwsze to, co dzieje się w mózgu człowieka w takiej sytuacji, by na koniec rozdziału odegrać jeszcze raz podobną scenę, tym razem biorąc pod uwagę to, jak w świetle badań można to zrobić mądrzej i z lepszym rezultatem.

„Gdyby Emily wiedziała, jak dużo energii potrzebuje jej scena umysłu, zaczęłaby swój poniedziałkowy ranek zupełnie inaczej: ustaliłaby, co jest jej priorytetem. Zrobiłaby to, jeszcze zanim zajęłaby się innymi pochłaniającymi uwagę czynnościami, takimi jak czytanie maili i odpowiadanie na nie. Powinna tak postąpić, dlatego że ustalanie priorytetów jest jednym z tych procesów, na które mózg zużywa najwięcej energii.” (str. 25)

Ostatnia strona każdego rozdziału to dodatkowo krótkie podsumowanie rozdziału w paru podpunktach (zatytułowane „warto wiedzieć, że”) oraz praktyczne wskazówki, które warto zapamiętać i wdrożyć w życie (zatytułowane „co możesz zrobić”).

Twój mózg w działaniu - co możesz zrobić
Na końcu każdego rozdziału mamy krótkie podsumowanie oraz zestaw praktycznych wskazówek do natychmiastowego wykorzystania.

Spis treści i najważniejsze zagadnienia

Logicznie książka podzielona jest na cztery sekcje z drobnym antraktem. W moim wydaniu (Wydanie I, 2014) zajmują one:

 • Problemy i decyzje (6 rozdziałów, strony od 15 do 113)
  Ta część zajmuje się organizacją pracy pojedynczej osoby: tym jak i kiedy najlepiej ustalać priorytety, jak efektywnie pracować w natłoku informacji, jak kształtują się i po co są nam nawyki, dlaczego nie warto pracować w jednej chwili nad paroma zagadnieniami na raz, jak efektywnie radzić sobie z rozproszeniami, jak i po co dbać o czujność i zainteresowanie oraz jak prowokować sytuacje, w których zdarzają się nam olśnienia.
 • Antrakt (strony od 115 do 126)
  Krótkie wprowadzenie konceptów, które będą używane w kolejnych rozdziałach.
 • Nie trać głowy w sytuacjach podbramkowych (3 rozdziały, strony od 127 do 192)
  W tej części przedstawione zostaną sytuacje generujące silne emocje oraz jak sobie z nimi radzić – współpraca z emocjami, zmiana myślenia i perspektywy oraz jak mądrze ustalać poziom oczekiwań.
 • Współdziałaj z innymi (3 rozdziały, strony od 193 do 250)
  Po technikach usprawniania własnej pracy oraz radzenia sobie z emocjami przechodzimy do efektywnej pracy w grupie – jak tworzą się przyjaciele i wrogowie oraz jak zamienić wrogów w przyjaciół, skąd się bierze poczucie niesprawiedliwości i dlaczego tak warto dbać o to, by się nie pojawiało oraz nieustanną walkę o status i co z niej wynika.
 • Ułatwiaj zmianę (2 rozdziały, strony od 251 do 297)
  Ostatnia sekcja będzie szczególnie przydatna dla ludzi kierujących zespołami i pochyla się nad zagadnieniami mądrego dawania informacji zwrotnej i pomagania w rozwoju oraz kierowania grupą.

“Wyobrażenie sobie czegoś, czego jeszcze nigdy nie widzieliśmy, wymaga od nas dużo energii i wysiłku. To częściowo wyjaśnia, dlaczego ludzie więcej czasu poświęcają na myślenie o problemach (o tym, co widzieli) niż o rozwiązaniach (o tym, czego jeszcze nigdy nie widzieli). Wyjaśnia także, dlaczego tak trudne jest wyznaczanie celów (wyobrażanie sobie przyszłości).” (str. 27)

Podsumowanie

Książkę polecam absolutnie każdemu. Dotyka wielu sytuacji, których doświadczamy codziennie – ustalania priorytetów, rozproszeń, emocjonalnych sytuacji, pracy w grupie, wytwarzania nawyków i pozwala je zrozumieć w kontekście pracy naszego mózgu. Daje konkretne wskazówki oraz całe mnóstwo materiałów i fascynujących badań, nad którymi można spędzić całe tygodnie.

„Twój mózg w działaniu” można bez problemu kupić w większości księgarni – w chwili pisania tego artykułu wersję w twardej oprawie można dostać za około 34zł, a e-book już za 26zł.

Uważam, że warto poznawać to, w jaki sposób działamy oraz kierować nasze myśli na odpowiednie tory. Jak napisał autor

 „Często bowiem myślimy o tym, o czym łatwo myśleć, a nie o tym, o czym myśleć powinniśmy.” (str. 28)

Gorąco polecam!

Jeśli czytałeś tę książkę, będę wdzięczny, jeśli w komentarzu podzielisz się swoimi wrażeniami i tym, co najbardziej zapamiętałeś/zapamiętałaś. Można również w komentarzach sugerować kolejne pozycje do recenzji. Dzięki!

Zapraszam również do obejrzenia wystąpienia autora książki w ramach Google Tech Talks – w języku angielskim (poniżej) oraz jego wystąpienie na TEDxTokyo (14:54, „Learning about the brain changes everything”).

 

 

(Visited 2 934 times, 1 visits today)

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Masz jeszcze jakieś pytania?

Po prostu napisz do mnie. Odpowiadam na wszystkie maile.

Produktywni.pl Piotr Nabielec
ul. Smolki 12B/6B
30-513 Kraków