Test Strengthsfinder – Odkryj swoje mocne strony

Strengthsfinder

Mocne strony

Test Strengthsfinder ma pomóc ludziom znaleźć ich mocne strony lub po prostu im je uświadomić, czy nazwać. Co to jednak jest „mocna strona”?

Po przejściu przez nasz system edukacji, przez mocną stronę rozumiemy zazwyczaj coś, co nam wychodzi, z czego mieliśmy dobre oceny lub inni chwalili nas, że dobrze nam idzie. Nic dziwnego – przez lata mojej edukacji, sam otrzymałem prawdopodobnie około 300 ocen semestralnych oraz pewnie około 2000 ocen cząstkowych. Byłem bardzo świadomy tego, jak nauczyciel ocenia moje postępy, praktycznie nigdy jednak nie pytano mnie o to, co czuję, gdy wykonuję daną czynność!

W ten sposób uczymy się ignorować sygnały o tym, czy jakieś zagadnienie jest dla nas interesujące, powoduje, że czujemy się mocni, czy też potwornie nas nudzi – w końcu chodzi tylko o to, by ktoś sprawdził, czy umiemy to wystarczająco dobrze.

Nauczyliśmy się więc mocne strony definiować przez pryzmat tego, co mówią o nas inni, a straciliśmy wrażliwość przyglądania się temu, co się w nas dzieje podczas wykonywania różnych czynności. Podczas działania wszyscy na świecie mogą oceniać poziom mojego mistrzostwa, ale tylko ja wiem, jak się wtedy czuję.

Strengthsfinder będzie próbował pomagać nam dotrzeć do tych „zagubionych mocnych stron” – według niego silna strona to coś, co powoduje, że czujemy się silni, a nie coś, co nam dobrze wychodzi (choć jedno oczywiście nie wyklucza drugiego!).

 

Parę słów o teście

Sam test kupujemy i wypełniamy online na stronie GallupStrengthsCenter.com. Podstawowy test poszukujący 5 najsilniejszych mocnych stron i kosztujący 15 dolarów, czyli „Top 5 Strengths”, na początek w zupełności wystarczy.

Strona do zakupu testu oraz raporty i zasoby są w języku angielskim, jednak sam test można wypełnić w języku polskim, do czego bardzo zachęcam – instrukcja jak to zrobić jest w dalszej części artykułu.

Wypełnienie testu trwa około 40 minut, w czasie których odpowiadamy na prawie 180 pytań – polega to na zaznaczeniu jednego z 5 dostępnych pól. Każde pytanie to prezentacja dwóch, nie koniecznie wykluczających się wzajemnie zdań np. „lubię, gdy rzeczy są uporządkowane” oraz „często wzruszają mnie historie innych ludzi” – naszym zadaniem jest wybrać, które z tych stwierdzeń do nas bardziej pasuje i w jakim stopniu.

Ponieważ Strengthsfinder szuka tego, co powoduje, że czujemy się silni, musi sporo bazować na intuicji i emocjach. Żeby to osiągnąć, na każde pytanie ustawiony jest limit czasowy – 20 sekund. Jeśli nie odpowiemy na pytanie w przeciągu tych 20 sekund, test sam zaznaczy odpowiedź neutralną, a następnie przejdzie do kolejnego pytania. Przerwany test oczywiście można kontynuować od miejsca, w którym się ostatnio skończyło.

Strengthsfinder - instrukcja w języku polskim

Po skończonym teście, otrzymujemy raport z najsilniejszymi pięcioma mocnymi stronami z wszystkich 34 zidentyfikowanych przez Gallupa.

 

Moje wyniki

Żeby pokazać jakie Strengthsfinder daje wyniki oraz jak rozumie mocne strony, po prostu podzielę się swoimi „Top 5” wraz z krótkim opisem. Kiedy pierwszy raz czytałem swoje rezultaty, bardzo mnie poruszyło to, jak zwykły test online może dużo powiedzieć o tym, co przeżywam w środku! Uświadomiłem sobie wiele prawidłowości, które występowały w moim życiu, a których nie potrafiłem nazwać, czy zdefiniować.

 • Rozwijanie innych (Developer)
  Osoby takie widzą potencjał w innych ludziach, cieszą się z rozwoju innych, chcą pomagać w tym procesie. Zauważają nawet drobne oznaki postępu, przebłysków doskonałości, czy płynności. Każdy człowiek stale się rozwija i ma mnóstwo możliwości i to jest właśnie dla takich osób fascynujące.
 • Odpowiedzialność (Responsibility)
  Osoba taka czuje wewnętrzny obowiązek dotrzymania danego słowa. Tłumaczenie się nie wchodzi w grę, przeprosiny nie wystarczą. To niemal obsesja, aby dobrze wykonywać powierzone zadanie. Zazwyczaj osoby takie uznawane są przez innych za niezawodne.
 • Współzależność (Connectedness)
  Osoby takie w głębi duszy czują, że wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani. Każdy z nas odpowiada za swoje osądy i ma swoją wolną wolę, ale mimo wszystko jesteśmy częścią czegoś większego. To zazwyczaj troskliwi i tolerancyjni budowniczowie mostów między różnymi ludźmi, kulturami, religiami.
 • Osiąganie (Achiever)
  Każdy dzień „Achievera” zaczyna się od zera i w każdym dniu trzeba coś osiągnąć – włączając w to dni wolne i urlopy. Wczoraj mogłem zostać mistrzem świata, ale wczoraj było wczoraj, a dzisiaj przede mną kolejne wyzwania – nie ważne, czy zasłużyłem na odpoczynek, czy nie, jeśli dzień minie bez konkretnego osiągnięcia, będę nieusatysfakcjonowany. Osoby takie mają wewnętrzny silnik, który bez ustanku pcha je do przodu.
 • Indywidualizacja (Individualization)
  Takie osoby widzą każdego człowieka jako zupełnie niepowtarzalną kombinację cech, historii, przeżyć. Denerwuje je generalizowanie i kategoryzowanie – to nie pozwala w ludziach dostrzec tego, co w nich niepowtarzalne i co ich wyróżnia. Wnikliwie przyglądają się sposobowi wypowiedzi, stylowi, motywacji, czy sposobowi budowania związków. Zazwyczaj trafią z prezentem w dziesiątkę!

Kiedy już poznałem te wyniki, wydały mi się oczywiste. To przez bycie Developerem przez całe życie kogoś uczyłem – w szkole podstawowej i średniej często pomagałem kolegom z matematyki i fizyki, a na studiach, przez ponad 4 lata chodziłem do domu dziecka pomagać w nauce, odrabiać zadania, objaśniać. Gdy zacząłem pracę jako programista, bardzo często organizowałem sesje dzielenia się wiedzą. Nigdy wcześniej tego tak kontrastowo nie zauważyłem!

To dzięki Odpowiedzialności mój szef mówił, że nigdy nie trzeba mnie sprawdzać i że jak powiem, to znaczy, że będzie zrobione dobrze i na czas. To dlatego tak nie znoszę się spóźniać, jeśli zadeklaruję się, na którą godzinę dotrę na miejsce.

Faktycznie od dziecka interesowały mnie inne kultury i religie, które studiowałem w wolnym czasie. W pracy zawsze starałem się tworzyć mosty z kulturami, które są nam obce, jak Indie, czy Japonia, żeby lepiej się z nimi komunikować i lepiej ich rozumieć – to moja Współzależność.

Osiąganie nie daje mi usiąść i naprawdę każdy dzień zaczyna się od zera – dlatego często na koniec dnia lubię podsumować, co dzisiaj konkretnego zrobiłem. Stąd też moje zamiłowanie do dobrej organizacji od wczesnych lat i geneza Produktywni.pl! To dlatego również tak bardzo muszę dbać o wakacje i odpoczynek.

Odkąd przeszedłem test Strengthsfinder, czyli od grudnia 2007, wielokrotnie wpływał on na moje decyzje życiowe – wiedziałem, że będę czuł się mocny, gdy zajmę się organizacją (Osiąganie) i rozwijaniem innych ludzi (Developer). Próbowałem później swoich sił jako menedżer oraz trener – wyniki testu były dla mnie zachętą, żeby chociaż spróbować.

 

Moje odkrycia na podstawie testu

Wyniki testu pozwoliły mi spojrzeć na siebie i innych ludzi w zupełnie nowym świetle. Było bardzo ekscytujące zobaczyć swoje „Top 5” i poczuć to połączenie osiągania z odpowiedzialnością, współzależności, rozwijania innych korzystając z indywidualizacji, jednak to, co bardzo mnie uderzyło to pozostałe 29 z 34 cech, które nie były u mnie tak mocne. Czytając dłuższe opisy swoich cech czułem poruszenie, natomiast czytając większość z pozostałych czułem co najwyżej zdziwienie.

Rywalizacja – „Jeśli zrelizowałeś/aś plan, ale inni poradzili sobie lepiej, czujesz, że twoje osiągnięcie jest niepełne”. Poważanie – „Chcesz uchodzić za kogoś poważanego w oczach innych ludzi. Pragniesz uznania. Chcesz, by twój głos był słyszany. Chcesz się wyróżniać. Chcesz być znany/a”. Elastyczność – „Przyszłość objawia ci się przy każdorazowym wyborze. Chętnie reagujesz na potrzeby danej chwili, nawet jeśli spychają cię w niezaplanowanym kierunku.”

To zupełnie nie ja! Oczywiście czasem rywalizacja sprawia mi frajdę, lubię jak ludzie mnie poważają oraz raczej bywam elastyczny, ale na pewno odczuwam to z dużo, dużo mniejszą intensywnością niż moje „top 5”. Są jednak wokół mnie ludzie z tymi cechami, jestem nimi otoczony, nawet jeśli wydają mi się obce. Po przejściu testu Strengthsfinder uwielbiam moment, w którym zespoły lub ludzie z którymi pracuję go zrobią i możemy omówić wyniki.

 

Więcej treści przez pryzmat mocnych stron

Jeśli interesuje Cię Strengthsfinder to może zainteresują Cię również inne artykuły, w których opisuję swoją historię rozwoju Produktywnych przez pryzmat mocnych stron oraz to, jak mogą one działać w praktyce?

 

Strengthsfinder w zespołach

Parokrotnie w moim życiu test Strengthsfinder robiły całe zespoły. Prosiłem wtedy, żeby każdy podzielił się swoimi wynikami z resztą grupy i krótko je omówił. W czasie takich spotkań tworzy się niezwykła energia – po pierwsze ludzie opowiadają swobodnie o tym, co powoduje, że czują się mocni, a po drugie inne osoby z podobnymi cechami natychmiast czują pewne bliskie połączenie z mówiącą osobą.

Jako szef zespołów w pracy uwielbiałem to narzędzie, bo dzięki niemu dużo łatwiej było mi odkryć wewnętrzne motywacje danej osoby oraz to, jak mogę pomóc jej w rozwoju.

Zbalansowane zespoły potrzebują kompletu cech niezbędnych do efektywnej pracy – gdy mamy za dużo ludzi skupionych na samym działaniu, możemy zgubić relacje i bliskość ludzi. Możemy również zgubić po drodze strategiczne myślenie lub wpływ na innych ludzi w organizacji. Dobrze jest zobaczyć komplet cech zespołu na jednym ekranie i podjąć odpowiednie działania.

Moje cechy skupiają się wokół efektywnego wykonywania (Osiąganie, Odpowiedzialność) oraz budowania relacji (Współzależność, Rozwijanie Innych, Indywidualizacja) i w związku z tym potrzebuję otoczyć się ludźmi i jednocześnie pracować nad obszarami wpływu na innych oraz myślenia strategicznego.

 

Po co przechodzić ten test?

Jest parę powodów, dla których moim zdaniem warto poświęcić te $15 i przejść ten test:

 1. To fajny eksperyment, który można zrobić w domu w czasie poniżej godziny.
 2. Otrzymujemy spójny język rozmawiania z innymi o mocnych stronach, który pozbawiony jest wstydu i przechwalania jednocześnie.
 3. Wyniki każą nam się zastanowić nad pewnym stałym, niezmiennym rdzeniem naszej osoby.
 4. Możemy bardzo jasno zobaczyć mocne strony, które są nam kompletnie obce, a które dają energię innym ludziom.
 5. Zespoły dzielące się mocnymi stronami wytwarzają niezwykłą energię i kulturę.
 6. Łatwiej jest podejmować decyzje wpływające długofalowo na życie.

 

Test Strengthsfinder po polsku

Aby przejść test Strengthsfinder po polsku należy:

 1. Wejść na stronę GallupStrengthsCenter.com.
 2. W „Top 5” kliknąć „Buy product”, a następnie w „Top 5 Strengths Access” wybrać odpowiednią liczbę licencji, kliknąć „Purchase” i opłacić je.
 3. Po otrzymaniu e-maila z instrukcjami, wchodzimy na stronę Rejestracji i wpisujemy otrzymany kod dostępu.
 4. Uzupełniamy swoje dane, a następnie w „Please select your preferred language” z listy wybieramy „Polish/Polski”. Dalej już jest z górki – od tej pory wszystkie komunikaty oraz sam test są w języku polskim! 🙂

Strengthsfinder - wybór języka

Społeczność

Jeśli po przejściu testu chcesz popracować więcej nad swoimi talentami, oczywiście zapraszam do zapisów do Produktywnej Listy i fanpage Produktywni.pl.

Rozwojem talentów w oparciu o test Strengthsfinder zajmuje się również Dominik Juszczyk, prowadzący podcast i bloga „Z pasją o mocnych stronach”. Dominik zaprasza również na swój fanpage na Facebooku oraz do facebookowej grupy, gdzie można znaleźć swojego partnera produktywności, który jest dopasowany do nas swoimi talentami.

 

Podsumowanie

Polecam ten test każdemu, chociaż nic na tym nie zarabiam 🙂
To fantastyczne narzędzie, które pozwala zastanowić się nad mocnymi stronami u siebie i innych ludzi. Test można przejść poświęcając godzinę oraz 15 dolarów.

Ja na podstawie rozmyślań nad wynikami tego testu najpierw dużo mocniej zainwestowałem w rozwój w stronę ścieżki menedżerskiej (a byłem programistą), a później dużo łatwiej było mi zdecydować się na zostanie trenerem, czy porzucenie etatu.

Wszystkich, którzy przeszli Strengthsfindera bardzo prosiłbym o szczery komentarz – jak odebraliście wyniki, jak pomogły Wam w podjęciu różnych decyzji życiowych. Czy ten test coś zmienił?

 

(Visited 52 548 times, 3 visits today)

Komentarze (20)

 1. Ania, jest jeszcze jeden sposób 🙂 Kupiłem ostatnio książkę od Gallupa i ona ma w sobie kod. Ja zrobiłem test dawno. Chciałbym Ci ten kod dać 🙂 W ramach szerzenia dobrej nowiny o talentach. Podeślij mi swój email na djus at gazeta.pl – wyślę Ci kod 🙂

 2. A czy w pakiecie za 20$ (bo tyle teraz kosztuje podstawowy z 5 cechami) znajdują się też podpowiedzi jakie zawody wobec tego są odpowiednie dla takiego „zgrupowania cech” ?
  Wchodziłam na ich stronę i nic takiego nie wyczytałam, ale nie wiem jakie informacje zawierają się np. w raporcie szczegółowym…

  Ktoś coś wie? Oprócz samych mocnych stron warto było by też wiedzieć gdzie najskuteczniej można by je wykorzystać (trochę takie doradztwo zawodowe).

  Będę wdzięczna za odpowiedź 🙂

  • Cześć Sonia!
   Z tego co wiem, zawody na pewno nie są wymienione wprost, ale są porady, w jakich sytuacjach pewne mocne strony są lepiej wykorzystywane niż w innych. Polecam Ci w tym temacie Dominika Juszczyka, który jest certyfikowanym doradcą Strengthsfindera i jego blog/podcast „Z pasją o mocnych stronach”.

  • Cześć! Gallup wprost tego nie mówi. Często takie rozmowy przeprowadza się z trenerami. W wersji dla studentów (CliftonStrengths for Students) są wspomniane obszary zawodowe.

   Podejście metody jest na zasadzie: talenty pokazują jak będziesz coś robić. Twoim zadaniem jest sprawdzić czy w danej roli w danej firmie, ten sposób działania się sprawdzi. W każdym zawodzie, w zależności od sytuacji inne talenty będą pomagać nam w pracy. Znam Kierowników Projektów, którzy mają talenty bardzo mocno w domenie Wykonywania ale znam też takich, którzy mają talenty w domenie Budowania Relacji. I jedni i drudzy odnoszą sukcesy, korzystają z innych środków aby je odnieśc. I takie przykłady można znaleźć w każdym zawodzie 🙂

  • I jeszcze jedna rzecz: faktycznie to, co się o sobie dowiedziałam, jest w jakiś sposób rewolucyjne dla mnie. Z jednej strony, jakoś kołatało mi, że jestem taka, jak moja top5 (Input, Intellection, Ideation, Futuristic, Connectedness), ale dopiero „przetestowane” i powiedziane – uświadomiły mi, jak ważny wybór dokonałam w ostatnim czasie: podjęłam studia z projektowania i zmieniam branżę, w której dotychczas pracowałam (marketing, HR). I faktycznie to się sprawdza: ta moja nowa działka inspiruje mnie na każdym kroku – że aż nie mogę uwierzyć, że nie wpadłam na to wcześniej! 😉 ciekawe, co by było, gdybym odkryła to narzędzie 5 lat wcześniej? Czy zinterpretowałabym te moje top5 w ten sam sposób, jak dzisiaj? 😉

 3. Hej.

  Zrobiłem pierwszy raz w życiu ten test. Jestem w szoku, naprawdę. Te moje top 5 pasują idealnie do obrazu mojej osoby. Wcześniej jedynie wydawało mi się, że no faktycznie taki a taki talent mnie cechuje, dana czynność sprawia mi ogromne poczucie szczęścia i samorealizacji, ale dopiero kiedy zobaczyłem to faktycznie czarno na białym to jeszcze intensywniej w to uwierzyłem.

  Niby zwykły test, a potwierdził wiele moich wrodzonych talentów, które gdzieś dawniej miałem w głowie lecz jakby za mgłą. Teraz są wyraziste i zwracam na nie uwagę i pielęgnuję dużo bardziej. Było warto wydać te 19.99$ 🙂

 4. Tak przekonująco o tym piszesz, że wzięłam i zrobiłam :-). 19 dolków nie majątek, a może co fajnego się dowiem. I się dowiedziałam 🙂 ! Wprawdzie szokującego zaskoczenia nie było, ale jednak trochę mną zelektryzowało. Podobno jestem pozytywną osobą – i tego nie brałam pod uwagę 😀 .Dzięki piękne 🙂

 5. O teście Gallupa dowiedziałam się przypadkiem z ogłoszenia o pracę zachęcającego do przedstawienia swoich Top 5 talentów, zaczęłam szukać co to w ogóle jest i przyznam, że mocno mnie to zainteresowało:) karty kredytowej nie posiadam widzę że polecałeś książkę z kodem, czy to jedyna pozycja? Ciekawy artykuł swoją drogą 🙂

Dodaj komentarz

Masz jeszcze jakieś pytania?

Po prostu napisz do mnie. Odpowiadam na wszystkie maile.

Produktywni.pl Piotr Nabielec
ul. Krupnicza 5/8
31-123 Kraków