Jak rozwijać talenty po zrobieniu testu Strengthsfinder?

Jeden z najpopularniejszych tekstów na blogu to opis testu Strengthsfinder, który pomaga budować swoje mocne strony. W artykule opisuję również swoje wyniki testu i jak je wykorzystuję w praktyce. Po zrobieniu testu wiele osób zastanawia się jednak, jak dalej rozwijać swoje talenty. Zaprosiłem więc do gościnnego wpisu Dominika Juszczyka, certyfikowanego coacha instytutu Gallupa, który prowadzi bloga „Z pasją o mocnych stronach” i jest autorem kursu „Nazwij, poznaj, wykorzystaj swoje talenty„. Poprosiłem Dominika, żeby podzielił się tym, jak możemy w praktyce wykorzystywać i rozwijać talenty, które poznaliśmy dzięki testowi. Zapraszam do lektury! 🙂

 

Jak rozwijać talenty po zrobieniu testu Strengthsfinder?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań po zrobieniu testu StrengthsFinder jest pytanie o zawód, który można wykonywać mając dane talenty. Zła wiadomość jest taka, że takie zestawienie nie istnieje. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że talenty dają moc możliwości i danych do świadomego definiowania dobrej dla siebie roli. Jak? Kilka pomysłów opisuję w tym tekście.

 

Trzy ważne sprawy zanim ruszymy dalej

Przed rozpoczęciem pracy z talentami warto poznać trzy bardzo proste, ale mającego ogromne znaczenie założenia:

 • Talent to wrodzony i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.
 • Mocna strona to talent, w który zainwestowano tak, że mamy wydajność bliską perfekcji.
 • Aby zbudować mocną stronę, do talentu warto dodać wiedzę, z której wyciągamy umiejętności, których uczymy się w praktyce.

I tak naprawdę jest czwarta ważna sprawa, która jest nadrzędna w stosunku do powyższych:

Talenty mówią o tym, jak działamy, myślimy i odczuwamy. Nie mówią o tym, co możemy robić lub kim możemy być.

Z tych stwierdzeń wynika kilka ważnych wniosków. Ale w kontekście naszego rozważania, najważniejszy z nich mówi o tym, że nie ma kategorycznej listy talentów, które są idealne dla danego zawodu. Możemy rozważać, czy sposób działania, który mamy dostępny dzięki talentom, pozwoli nam odnieść sukces w danej roli, ale nie ma mowy aby ktoś Wam powiedział, że istnieje idealny zestaw talentów dla programisty, menedżera, księgowego, kierowcy, prezesa czy jakiegokolwiek innego zawodu lub posady. W każdej z tych ról można odnieść sukces na różny sposób. Ogromnie dużo zależy też od zewnętrznych czynników.

 

Od czego więc zacząć?

Zaletą jak i wadą podejścia do talentów za pomocą metody StrengthsFinder jest jej kompleksowość. Mamy 34 talenty, z których układany jest nasz profil talentów. Każdy z talentów może być dojrzały lub niedojrzały, talenty mogą się u nas przejawiać w jasnej lub ciemnej stronie. A przecież nie mówiliśmy jeszcze w ogóle o zastanawianiu się nad tym, jak je rozwijać.

Jednocześnie nawet początek pracy z talentami daje ogromnie dużo wglądu w siebie i bardzo szybko przekłada się na możliwości zmian w naszym życiu.

Chciałbym Wam zaproponować kilka aktywności z tym związanych.

 

Domeny talentów

Talenty można podzielić na cztery grupy. Każda z tych grup pokazuje, w jakich obszarach dany talent może być najłatwiej (ale nie wyłącznie!) wykorzystany.

Te domeny to:

 • Executing (Wykonywanie) – w tej domenie znajdziemy talenty, które są najbardziej pomocne i używane w wykonywaniu zadań, w sprawianiu, że projekty i zadania posuwają się do przodu.
 • Influencing (Wpływanie) – ta domena grupuje talenty, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu swoich pomysłów, w przekonywaniu innych do działania.
 • Relationship Building (Budowanie relacji) – w trzeciej domenie znajdują się talenty, które pomagają budować i podtrzymywać relacje, które pomagają sprawiać, że te relacje są dobre.
 • Strategic Thinking (Myślenie strategiczne) – w ostatniej domenie znajdują się talenty, które pomagają podejmować decyzje.

Co można z tego wyciągnąć dla siebie? Zróbcie sobie proste ćwiczenie. W tabelce poniżej zaznaczcie Wasze talenty. Jeżeli macie odkryte Top 5 talentów, to zaznaczcie Wasze Top 5. Jeżeli macie odkryty cały profil, to uwzględnijcie pierwsze 10 talentów (zwykle między 8 a 13 pierwszych jest uznawane za talenty dominujące i najbardziej widoczne w naszym życiu ).

 

talenty

 

Nie ma dobrego lub złego rozkładu talentów. Jeżeli większość Waszych talentów znajduje się w jednej domenie, to jest Wam po prostu łatwiej działać w danym obszarze.

Warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy w mojej obecnej roli, w moim obecnym zawodzie mogę wykorzystywać moje działanie w tej domenie?
 • Jak mogę zmienić to co robię, aby móc korzystać z moich talentów na co dzień – czyli co mogę zrobić, aby działać na co dzień w sposób dla mnie najbardziej naturalny?
 • Jak działam w domenach, w których nie mam talentów?

Taka analiza pozwoli Wam spojrzeć na Wasze talenty w kontekście ich praktycznego zastosowania.

 

Mapa talentów

Wracając do ostatniego pytania z poprzedniego akapitu o działanie w domenach, w których nie ma się talentów, warto przywołać jeszcze jedno bardzo rozwojowe ćwiczenie.

Nazywa się ono Mapa talentów. Na czym polega? W teorii jest proste, jednak w praktyce zajmuje sporo czasu. Dla każdego talentu z naszego Top 5 zadajemy sobie cztery pytania:

 • jak ten talent pomaga mi wykonywać moje zadania?
 • jak ten talent pomaga mi wpływać na innych?
 • jak ten talent pomaga mi budować relacje?
 • jak ten talent pomaga mi myśleć strategicznie i podejmować decyzje?

Jestem pewien, że to ćwiczenie da Wam zupełnie nowe spojrzenie na Wasze talenty. Umożliwi też szersze korzystanie z talentów na co dzień.

Mała rada, przed lub po wykonaniu tego ćwiczenia – warto je robić z drugą osobą. Dzięki temu będziecie mieć dużo szersze spojrzenie na Wasze talenty. I gdy czasami utkniecie przy którymś talencie, zobaczycie, że są jeszcze inne perspektywy.

A najlepiej jest przegadać to z osobą, która ma taki talent jak Wy. Zobaczycie, jak zaskoczeni będziecie odkryciem obszarów, w których Wasze talenty potencjalnie mogą działać.

 

Jak w praktyce rozwijać talenty?

Masz zrobiony test StrengthsFinder, znasz swoje talenty ale nie wiesz co dalej z tym zrobić? Wiele osób jest w podobnej sytuacji. Aby pomóc osobom, które właśnie poznały swoje talenty, praktycznie z nich korzystać stworzyłem kurs on-line. Razem z grupą zaangażowanych osób możesz przejść przez kilkanaście lekcji, które sprawią, że poznasz swoje talenty i zaczniesz je wykorzystywać!

 

Sukcesy i porażki

Na samym początku napisałem, że talenty mówią o tym, jak będziemy działać, myśleć i odczuwać. Umiejętność obserwacji tych zachowań jest niezwykle cenna dla rozwoju naszych talentów. Ważne, aby umieć to obserwować w czasie, kiedy nasze talenty działają zarówno w dobry, jak i w ten trudniejszy dla nas sposób.

Stąd jeszcze jedna propozycja ćwiczenia rozwijającego talenty:

 • przypomnijcie sobie Wasz sukces (z dowolnego obszaru) z ostatniego półrocza – opiszcie, które talenty i jak Wam w tym pomogły;
 • przypomnijcie sobie trudną dla Was sytuację z ostatniego półrocza – dla tej sytuacji także opiszcie, które talenty i jak działały.

Zastanówmy się teraz jeszcze:

 • które talenty mamy na tyle rozwinięte, że nam pomagają – i korzystać z nich jeszcze pełniej, jeszcze bardziej świadomie;
 • które talenty mamy mniej dojrzałe – daje nam to sposobność do zdefiniowania tych talentów, które warto rozwijać, aby nam pomagały;
 • jak talenty się wspierają lub osłabiają – tzw. dynamika talentów.

 

Podsumowanie

Wykonanie testu StrengthsFinder dla wielu osób jest końcem działania. I te osoby ogromnie wiele tracą. Poznanie talentów może być ogromnie ważnym krokiem do świadomego rozwoju i działania. Chociażby w obszarze, który Wam dzisiaj opisałem. Znając swoje talenty i ich obszary działania możemy sprawić, że będziemy skuteczniejsi w naszych rolach, że będziemy mogli przenieść nasze działanie na wyższy poziom. Może też się okazać, że dostaniemy odpowiedź, dlaczego w naszym zawodzie i w naszej roli tak bardzo się męczymy – bo nie mamy możliwości korzystania z naszych talentów i jesteśmy zmuszeni działać za pomocą naszych słabości. Ta wiedza jest bezcenna, bo pozwala świadomie szukać lepszej dla nas roli lub zmian w tym, co obecnie robimy.

Powodzenia w działaniu! Nie poprzestawajcie na zrobieniu testu. Poznawajcie Wasze talenty, rozwijajcie je, korzystajcie z nich w praktyce!

 

Dominik Juszczyk

Pasjonat produktywności, certyfikowany coach Gallupa, który pomaga zespołom i klientom indywidualnym poznawać, rozwijać i wykorzystywać swoje talenty i mocne strony w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Wstaje wcześnie rano. Biega. Medytuje. Dużo czyta!

Zobacz bloga „Z pasją o mocnych stronach”, podcast Dominika oraz jego kurs online.

 

(Visited 425 times, 10 visits today)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Masz jeszcze jakieś pytania?

Po prostu napisz do mnie. Odpowiadam na wszystkie maile.

Produktywni.pl Piotr Nabielec
ul. Smolki 12B/6B
30-513 Kraków