Jak rozwijać talenty po zrobieniu testu Strengthsfinder?

Jeden z najpopularniejszych tekstów na blogu to opis testu Strengthsfinder, który pomaga budować swoje mocne strony. W artykule opisuję również swoje wyniki testu i jak je wykorzystuję w praktyce. Po zrobieniu testu wiele osób zastanawia się jednak, jak dalej rozwijać swoje talenty. Zaprosiłem więc do gościnnego wpisu Dominika Juszczyka, certyfikowanego coacha instytutu Gallupa, który prowadzi bloga „Z pasją o mocnych stronach” i jest autorem kursu „Nazwij, poznaj, wykorzystaj swoje talenty„. Poprosiłem Dominika, żeby podzielił się tym, jak możemy w praktyce wykorzystywać i rozwijać talenty, które poznaliśmy dzięki testowi. Zapraszam do lektury! 🙂

 

Jak rozwijać talenty po zrobieniu testu Strengthsfinder?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań po zrobieniu testu StrengthsFinder jest pytanie o zawód, który można wykonywać mając dane talenty. Zła wiadomość jest taka, że takie zestawienie nie istnieje. Dobra wiadomość jest natomiast taka, że talenty dają moc możliwości i danych do świadomego definiowania dobrej dla siebie roli. Jak? Kilka pomysłów opisuję w tym tekście.

 

Trzy ważne sprawy zanim ruszymy dalej

Przed rozpoczęciem pracy z talentami warto poznać trzy bardzo proste, ale mającego ogromne znaczenie założenia:

 • Talent to wrodzony i powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.
 • Mocna strona to talent, w który zainwestowano tak, że mamy wydajność bliską perfekcji.
 • Aby zbudować mocną stronę, do talentu warto dodać wiedzę, z której wyciągamy umiejętności, których uczymy się w praktyce.

I tak naprawdę jest czwarta ważna sprawa, która jest nadrzędna w stosunku do powyższych:

Talenty mówią o tym, jak działamy, myślimy i odczuwamy. Nie mówią o tym, co możemy robić lub kim możemy być.

Z tych stwierdzeń wynika kilka ważnych wniosków. Ale w kontekście naszego rozważania, najważniejszy z nich mówi o tym, że nie ma kategorycznej listy talentów, które są idealne dla danego zawodu. Możemy rozważać, czy sposób działania, który mamy dostępny dzięki talentom, pozwoli nam odnieść sukces w danej roli, ale nie ma mowy aby ktoś Wam powiedział, że istnieje idealny zestaw talentów dla programisty, menedżera, księgowego, kierowcy, prezesa czy jakiegokolwiek innego zawodu lub posady. W każdej z tych ról można odnieść sukces na różny sposób. Ogromnie dużo zależy też od zewnętrznych czynników.

 

Od czego więc zacząć?

Zaletą jak i wadą podejścia do talentów za pomocą metody StrengthsFinder jest jej kompleksowość. Mamy 34 talenty, z których układany jest nasz profil talentów. Każdy z talentów może być dojrzały lub niedojrzały, talenty mogą się u nas przejawiać w jasnej lub ciemnej stronie. A przecież nie mówiliśmy jeszcze w ogóle o zastanawianiu się nad tym, jak je rozwijać.

Jednocześnie nawet początek pracy z talentami daje ogromnie dużo wglądu w siebie i bardzo szybko przekłada się na możliwości zmian w naszym życiu.

Chciałbym Wam zaproponować kilka aktywności z tym związanych.

 

Domeny talentów

Talenty można podzielić na cztery grupy. Każda z tych grup pokazuje, w jakich obszarach dany talent może być najłatwiej (ale nie wyłącznie!) wykorzystany.

Te domeny to:

 • Executing (Wykonywanie) – w tej domenie znajdziemy talenty, które są najbardziej pomocne i używane w wykonywaniu zadań, w sprawianiu, że projekty i zadania posuwają się do przodu.
 • Influencing (Wpływanie) – ta domena grupuje talenty, które pomagają w komunikacji, przekazywaniu swoich pomysłów, w przekonywaniu innych do działania.
 • Relationship Building (Budowanie relacji) – w trzeciej domenie znajdują się talenty, które pomagają budować i podtrzymywać relacje, które pomagają sprawiać, że te relacje są dobre.
 • Strategic Thinking (Myślenie strategiczne) – w ostatniej domenie znajdują się talenty, które pomagają podejmować decyzje.

Co można z tego wyciągnąć dla siebie? Zróbcie sobie proste ćwiczenie. W tabelce poniżej zaznaczcie Wasze talenty. Jeżeli macie odkryte Top 5 talentów, to zaznaczcie Wasze Top 5. Jeżeli macie odkryty cały profil, to uwzględnijcie pierwsze 10 talentów (zwykle między 8 a 13 pierwszych jest uznawane za talenty dominujące i najbardziej widoczne w naszym życiu ).

 

talenty

 

Nie ma dobrego lub złego rozkładu talentów. Jeżeli większość Waszych talentów znajduje się w jednej domenie, to jest Wam po prostu łatwiej działać w danym obszarze.

Warto zadać sobie kilka pytań:

 • Czy w mojej obecnej roli, w moim obecnym zawodzie mogę wykorzystywać moje działanie w tej domenie?
 • Jak mogę zmienić to co robię, aby móc korzystać z moich talentów na co dzień – czyli co mogę zrobić, aby działać na co dzień w sposób dla mnie najbardziej naturalny?
 • Jak działam w domenach, w których nie mam talentów?

Taka analiza pozwoli Wam spojrzeć na Wasze talenty w kontekście ich praktycznego zastosowania.

 

Mapa talentów

Wracając do ostatniego pytania z poprzedniego akapitu o działanie w domenach, w których nie ma się talentów, warto przywołać jeszcze jedno bardzo rozwojowe ćwiczenie.

Nazywa się ono Mapa talentów. Na czym polega? W teorii jest proste, jednak w praktyce zajmuje sporo czasu. Dla każdego talentu z naszego Top 5 zadajemy sobie cztery pytania:

 • jak ten talent pomaga mi wykonywać moje zadania?
 • jak ten talent pomaga mi wpływać na innych?
 • jak ten talent pomaga mi budować relacje?
 • jak ten talent pomaga mi myśleć strategicznie i podejmować decyzje?

Jestem pewien, że to ćwiczenie da Wam zupełnie nowe spojrzenie na Wasze talenty. Umożliwi też szersze korzystanie z talentów na co dzień.

Mała rada, przed lub po wykonaniu tego ćwiczenia – warto je robić z drugą osobą. Dzięki temu będziecie mieć dużo szersze spojrzenie na Wasze talenty. I gdy czasami utkniecie przy którymś talencie, zobaczycie, że są jeszcze inne perspektywy.

A najlepiej jest przegadać to z osobą, która ma taki talent jak Wy. Zobaczycie, jak zaskoczeni będziecie odkryciem obszarów, w których Wasze talenty potencjalnie mogą działać.

 

Jak w praktyce rozwijać talenty?

Masz zrobiony test StrengthsFinder, znasz swoje talenty ale nie wiesz co dalej z tym zrobić? Wiele osób jest w podobnej sytuacji. Aby pomóc osobom, które właśnie poznały swoje talenty, praktycznie z nich korzystać stworzyłem kurs on-line. Razem z grupą zaangażowanych osób możesz przejść przez kilkanaście lekcji, które sprawią, że poznasz swoje talenty i zaczniesz je wykorzystywać!

 

Sukcesy i porażki

Na samym początku napisałem, że talenty mówią o tym, jak będziemy działać, myśleć i odczuwać. Umiejętność obserwacji tych zachowań jest niezwykle cenna dla rozwoju naszych talentów. Ważne, aby umieć to obserwować w czasie, kiedy nasze talenty działają zarówno w dobry, jak i w ten trudniejszy dla nas sposób.

Stąd jeszcze jedna propozycja ćwiczenia rozwijającego talenty:

 • przypomnijcie sobie Wasz sukces (z dowolnego obszaru) z ostatniego półrocza – opiszcie, które talenty i jak Wam w tym pomogły;
 • przypomnijcie sobie trudną dla Was sytuację z ostatniego półrocza – dla tej sytuacji także opiszcie, które talenty i jak działały.

Zastanówmy się teraz jeszcze:

 • które talenty mamy na tyle rozwinięte, że nam pomagają – i korzystać z nich jeszcze pełniej, jeszcze bardziej świadomie;
 • które talenty mamy mniej dojrzałe – daje nam to sposobność do zdefiniowania tych talentów, które warto rozwijać, aby nam pomagały;
 • jak talenty się wspierają lub osłabiają – tzw. dynamika talentów.

 

Podsumowanie

Wykonanie testu StrengthsFinder dla wielu osób jest końcem działania. I te osoby ogromnie wiele tracą. Poznanie talentów może być ogromnie ważnym krokiem do świadomego rozwoju i działania. Chociażby w obszarze, który Wam dzisiaj opisałem. Znając swoje talenty i ich obszary działania możemy sprawić, że będziemy skuteczniejsi w naszych rolach, że będziemy mogli przenieść nasze działanie na wyższy poziom. Może też się okazać, że dostaniemy odpowiedź, dlaczego w naszym zawodzie i w naszej roli tak bardzo się męczymy – bo nie mamy możliwości korzystania z naszych talentów i jesteśmy zmuszeni działać za pomocą naszych słabości. Ta wiedza jest bezcenna, bo pozwala świadomie szukać lepszej dla nas roli lub zmian w tym, co obecnie robimy.

Powodzenia w działaniu! Nie poprzestawajcie na zrobieniu testu. Poznawajcie Wasze talenty, rozwijajcie je, korzystajcie z nich w praktyce!

 

Dominik Juszczyk

Pasjonat produktywności, certyfikowany coach Gallupa, który pomaga zespołom i klientom indywidualnym poznawać, rozwijać i wykorzystywać swoje talenty i mocne strony w byciu bardziej efektywnym i produktywnym. Wstaje wcześnie rano. Biega. Medytuje. Dużo czyta!

Zobacz bloga „Z pasją o mocnych stronach”, podcast Dominika oraz jego kurs online.

 

(Visited 14 951 times, 1 visits today)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Masz jeszcze jakieś pytania?

Po prostu napisz do mnie. Odpowiadam na wszystkie maile.

Produktywni.pl Piotr Nabielec
ul. Krupnicza 5/8
31-123 Kraków