Najnowsze wpisy

Piotr Bucki okładka

Piotr Bucki – czego się nauczyłem o produktywności prowadząc własną firmę

Czy można zacząć od roli programisty, by po wielu latach doświadczeń założyć swoją firmę i z sukcesem prowadzić biznes? Co jest niezbędne dla programistów myślących o własnym biznesie? Jakie warto mieć priorytety, by nie zginąć w natłoku pracy? O tym wszystkim opowie nam Piotr Bucki, współzałożyciel i współwłaściciel j-labs, firmy zajmującej się outsourcingiem specjalistów i projektów IT.

Michał Śliwiński – lekcje produktywności wyniesione z roli CEO

Czy można przez wiele lat prowadzić firmę, która nie ma biura i w której wszyscy pracują zdalnie? Czy można „nie używać komputera” i pracować tylko na iPadzie? Czy można w Polsce stworzyć aplikację, która będzie znana na całym świecie i polecana przez znane i poważane osoby z zakresu osobistej produktywności?
Otóż – można! Wszystkie te rzeczy udaje się osiągać Michałowi Śliwińskiemu, który od ponad 10 lat tworzy narzędzie Nozbe. Zapraszam do wywiadu, w którym Michał dzieli się tym, jak prowadzi firmę, jakie nawyki mu w tym pomagają oraz co zabezpiecza go przed tym, żeby nie pracować za dużo.

CEO okładka blog

Czego możemy nauczyć się od polskich CEO i CTO

CEO i CTO – praktycy Mamy niezwykłą okazję uczenia się od praktyków. To nie są osoby, które szerzą gładkie, pięknie brzmiące hasła, ale doświadczeni w boju liderzy, których działanie można zobaczyć w praktyce. Nie są to też osoby niedostępne – to mniej lub bardziej znani i rozpoznawalni polscy CEO i CTO. Czego nauczyli się przez…

RiK-wrzutka-okladka-blog

Pilna wrzutka od szefa kontra randka – jak Roman sobie poradzi?

W poprzednim odcinku, Roman walczy z rozmiarem swojego brzucha za pomocą postanowienia noworocznego. Najpierw ewidentnie mu nie idzie. Później wprowadza parę zmian i … jest dużo lepiej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co takiego zrobił, koniecznie przeczytaj poprzednią historię 🙂 Dziś zapraszam do opowieści o randce i pilnej wrzutce od szefa. Co wygra w tym starciu: ambicja…

Inbox zero-okladka

Inbox Zero – nawyk mistrzów efektywnej pracy

Według uczestników moich kursów, technika Inbox Zero to najlepszy i najskuteczniejszy nawyk porządkowania poczty. Możesz dzięki niej w 2h raz na zawsze uporządkować 100.000 wiadomości, które okupuje Twoją skrzynkę odbiorczą. W artykule opisuję jak ona działa, jakie ma zalety oraz wady i jak ją wdrożyć w swoje życie krok po kroku.

Lista zadań - okładka blog

Lista zadań – porównanie darmowych aplikacji

Mnóstwo ludzi skarży się na podobne problemy. Widzą chaos w natłoku obowiązków. Mają poczucie, że czas przecieka im przez palce. Planują w kółko te same zadania. Zasypiają wieczorem z poczuciem, że nie zrobili nic ważnego. Znasz to?

W tym artykule przedstawię darmowe aplikacje do zarządzania listami zadań, które niektórzy nazywają „to do list” albo „listą rzeczy do zrobienia”. Dowiesz się jakie są ograniczenia darmowych wersji Wunderlist, Asana, Todoist, Nozbe, Any.do i Trello.

koncentracja-rozproszenia-okładka-blog-jasny

Koncentracja – jak ją odzyskać i radzić sobie z rozproszeniami?

Większość ludzi to zna. „Tylko zerknę” na facebook lub portal z nowościami i robi się z tego pół godziny. Łapię się na pytaniu do siebie „jak ja się tu dostałem?”. Postanawiam się bardziej pilnować, ale to pomaga tylko na chwilkę. Na koniec dnia orientuję się, ile czasu mi umknęło…

Dni i miesiące mijają, od lat te same plany i marzenia. Towarzyszy mi to samo marnowanie czasu na pierdoły. Otacza mnie chaos. Czuję, jak czas przecieka mi przez palce. Mam mnóstwo rzeczy, które są „rozgrzebane”, ale nie skończone. Znasz to uczucie?

W artykule opisuję jak działa nasz mózg, dlaczego się rozpraszamy, a do tego podaję 7 strategii oraz ponad 10 narzędzi do radzenia sobie z tym rosnącym problemem.

Postanowienie noworoczne - okładka blog

Roman łamie postanowienie noworoczne – Roman i Krystyna

Brzuch Romana ewidentnie się powiększył. Przed jakiś czas myślał, że to chwilowe wzdęcie, ale ostatnie wizyty pod prysznicem i to, co zobaczył, przekonały go, że coś jest nie tak. Krysia nic mu nie mówiła, ale pewnie po prostu było jej głupio…

Roman lekko podłamany swoją obserwacją, postanowił wziąć sprawy w swoje ręce. Podejmuje postanowienie noworoczne, które niestety kończy się tak, jak większość postanowień noworocznych. Rozbierzmy to, co wydarzyło się w tej historii i napiszmy jej lepszą wersję, pozbawioną tej okropnej szarpaniny z własnymi słabościami!

Bez etatu - okładka

Dwa lata bez etatu. Czy było warto? – podsumowanie 2017 i garść wskazówek

Bałem się odejścia z etatu. Czy sobie poradzę? Czy znajdę klientów? Czy nie będę chodził wiecznie przemęczony i sfrustrowany? Pierwszy rok działalności okazał się być dla mnie bardzo łaskawy. W drugim roku jednak zacząłem się troszkę dusić i zrozumiałem błędy w myśleniu, które popełniłem przy zakładaniu firmy. Teraz zrobiłbym to jednak zupełnie inaczej. Zapraszam do mojej historii, może zainspiruje Cię do lepszego startu 🙂

Postanowienia noworoczne - okładka

Dlaczego postanowienia noworoczne nie mają sensu i co możesz z tym zrobić

Mnóstwo ludzi to robi, choć wie, że to nie działa. Dlaczego?

Dlaczego miliony ludzi co roku powtarza ten sam rytuał i tworzy postanowienia noworoczne, chociaż z góry wie, jaki będzie rezultat?

Wraz z przełomem roku kupią buty do biegania. Wydrukują rozpiskę zestawu ćwiczeń. Zrobią zakładki w książkach ze zdrowym odżywianiem. Parę tygodni później poczują przejmujący wstyd i poczucie winy. Część ludzi przyklei sobie łatkę „mam słomiany zapał”. Samoocena pójdzie w dół.  Najgorsze będzie jednak wrażenie, że utraciliśmy kontrolę nad swoim życiem.

Szczęśliwie będzie można wyżalić się znajomym, którzy prawdopodobnie przeżywają to samo! 🙂

A może jest lepszy sposób?

Masz jeszcze jakieś pytania?

Po prostu napisz do mnie. Odpowiadam na wszystkie maile.

Produktywni.pl Piotr Nabielec
ul. Smolki 12B/6B
30-513 Kraków